Zavazok k udrzatelnosti vody, zeme a potravin
Committed to Water, Soil, and Food Sustainability
Premena poľnohospodárstva a vinohradníctva na ekologickejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Zistite, ako naše inovatívne postupy chránia prírodné zdroje a podporujú biodiverzitu.V našom projekte je udržateľnosť stredobodom všetkého, čo robíme. Od hospodárenia s vodou až po ochranu pôdy sa snažíme uplatňovať postupy, ktoré zabezpečia zdravú budúcnosť našej planéty a budúcich generácií.
Udržateľné hospodárenie s vodou:
Náš záväzok k udržateľnému hospodáreniu s vodou je neochvejný. Príjemcovia projektu, vrátane výrobcov poľnohospodárskych potravín a vinárov, používajú pokročilé zavlažovacie techniky a systémy recyklácie vody s cieľom minimalizovať spotrebu a maximalizovať účinnosť.
Naše vinice, ktoré sa nachádzajú v troch chránených označeniach pôvodu – Almansa, Jumilla a La Mancha – sa zameriavajú na pôvodné odrody ako Airén, Garnacha Tintorera a Monastrell. Tieto odrody, vysoko odolné voči suchu a vlnám horúčav, prispievajú k zachovaniu biodiverzity a udržateľnému využívaniu prírodných zdrojov.
Zníženie potravinových strát a odpadu:
Znižovanie strát a plytvania potravinami je pre nás kľúčové. Zavádzame inovatívne stratégie, ktoré minimalizujú plytvanie v každej fáze dodávateľského reťazca, od výroby až po spotrebu, čím zabezpečujeme optimálne využitie všetkých zdrojov.
Účastníci projektu PKS podporujú miestnych výrobcov mlieka, využívajú solárnu energiu, optimalizujú výrobu s cieľom znížiť množstvo odpadu a nahrádzajú plastové obaly ekologickými. Okrem toho sa výroba občerstvenia zameriava na ekologické suroviny a zdravú výživu, čím podporuje udržateľnú spotrebu a zachovanie biodiverzity.
Udržateľné hospodárenie s pôdou:
Podporujeme udržateľné hospodárenie s pôdou prostredníctvom postupov integrálnej výroby. Tieto postupy, ktoré obmedzujú používanie chemikálií, chránia zdravie pôdy a udržiavajú jej dlhodobú úrodnosť. Výrazným príkladom je pestovanie šafranu La Mancha, ktorý sa pestuje bez pesticídov a s použitím organických hnojív.
Objavte kampaň:
Európske jedlo a víno - Recept na udržateľnosť.
Objavte kampan: Europske jedlo a vino - RECEPT NA UDRZATELNOST
Tento program je iniciatívou, ktorá spája päť kľúčových spolupracovníkov z agropotravinárskeho priemyslu v Španielsku a na Slovensku v spoločnom záväzku k udržateľnosti a ekologickejšej budúcnosti.
Potravinárska komora Slovenska zložená zo slovenských potravinárskych spoločností, ktoré sa snažia hájiť spoločné záujmy potravinárskeho priemyslu, spája sily s tromi španielskymi označeniami pôvodu (Designation of Origin – DO) v sektore vína: La Mancha, Jumilla a Almansa. K nim sa pripája aj označenie pôvodu pre šafran La Mancha v Španielsku s cieľom presadzovať vysoké európske normy kvality a prispievať k čoraz udržateľnejším výrobným metódam.
PKS zastupuje potravinárske spoločnosti, distribútorov, zamestnávateľov a vývozcov, prispieva k legislatívnemu rozvoju, podporuje konkurencieschopnosť, ochranu spotrebiteľa, environmentálnu udržateľnosť, kvalitu výrobkov, bezpečnosť potravín a trvalo udržateľný rozvoj. Zameriava sa aj na vzdelávanie spotrebiteľov v oblasti vyváženej stravy, zdravého životného štýlu a zvýšenej fyzickej aktivity.
Vinohrady s označením pôvodu Almansa, ktoré sa nachádzajú v priemernej nadmorskej výške 750 metrov s málo úrodnou pôdou a menej ako 350 litrami ročných zrážok na meter štvorcový, sú ideálne pre produkciu vysokokvalitného hrozna. Vinárstvo Almansa založené v roku 1966, ale s vinohradníckou históriou siahajúcou až do 16. storočia, je známe pestovaním hrozna Garnacha Tintorera a Monastrell. Týmto odrodám ako aj odrodám Syrah a Verdejo sa v klimatických podmienkach a pôde regiónu darí. Almansa pozostáva z 11 vinárstiev, ktoré sa rozprestierajú na 9 800 hektároch viníc a ročne vyprodukujú viac ako 6,5 milióna fliaš, pričom sa výrazne zameriavajú na medzinárodný export.
Jumilla, ktorá sa nachádza v juhovýchodnom Španielsku, sa môže pochváliť viac ako 22 700 hektármi viníc a viac ako 5000-ročnou históriou vinohradníctva. Charakteristickým druhom hrozna tohto regiónu je Monastrell, ktorý tvorí 75 % jeho produkcie. Vína Monastrell sú známe svojím intenzívnym charakterom, vyznačujú sa fialovou farbou a bohatými ovocnými arómami. Jumilla pestuje aj ďalšie odrody hrozna vrátane Tempranillo, Syrah, Garnacha Tintorera, Cabernet Sauvignon a ďalších. Vinárska kultúra v Jumille je hlboko zakorenená a známa svojimi tradičnými vinárskymi prístupmi.
La Mancha sa nachádza v strednom Španielsku a ponúka ideálne klimatické podmienky na pestovanie hrozna. Výroba vína je pre tento región charakteristická už od 12. až 13. storočia a od roku 1932 je to oficiálne označenie pôvodu. La Mancha sa môže pochváliť širokou škálou odrôd hrozna – domácich (ako Tempranillo a Airén) aj medzinárodných, čo vedie k rôznym typom vín vrátane Joven, Crianza, Reserva a Gran Reserva. Vína tohto regiónu sú cenené pre svoju prispôsobivosť rôznym chutiam.
Na chránené označenie pôvodu šafranu z La Mancha dohliada “the Governing Council Foundation” – nezisková organizácia zastupujúca výrobcov šafranu a baliarne. Šafran, ktorý sa tu produkuje, sa získava zo stigiem a tyčiniek kvetu Crocus sativus a vyznačuje sa vysokou kvalitou. Predáva sa výlučne vo forme nití v nádobách nepresahujúcich 100 g kvôli bezpečnosti potraviny a pôvodu výrobku. Šafran má v regióne hlboké historické a kultúrne korene a vyrába sa pri prísnom dodržiavaní stanovených noriem kvality. “The Governing Council Foundation” zohráva dôležitú úlohu pri zachovávaní a propagácii pravosti a prestíže šafranu z La Mancha.